Ливърпул 1-1 Манчестър Сити: Джон Стоунс и Кевин Де Бройне се комбинират за умело откриване... но Алексис Мак Алистър изравнява от място, докато отличията се споделят в битката за титлата
Daily Mail | 2024-03-10 | 20:20:56

Най-доброто равенство 1-1, на което някога ще станете свидетел, остави Арсенал начело във Висшата лига с десет мача до края, но когато Клоп прегърна Гуардиола при последния съдийски сигнал и двамата мъже се усмихнаха на спектакъла те току-що бяха свидетели, спектакълът, който бяха създали, ние се усмихвахме с тях. И кой е на върха в таблицата изглежда нямаше значение в този момент.

Клоп може да напусне Ливърпул в края на сезона, но след този, друг мач, изигран с отсъствие на няколко звездни играчи, само глупак би заложил срещу отбора си, добавяйки към колекцията от трофеи, които вече е натрупал през годините си в английската игра.

Джон Стоунс постави гостите водят с 1-0, центриране в корнер от Кевин Де Бройне на близката греда

Алексис Мак Алестър щеше да изравни резултата след полувремето от дузпа, след като Едерсън събори Дарвин Нунес в наказателното поле

Юрген Клоп и Пеп Гуардиола се прегърнаха преди мача, което може да е последният път, когато виждаме двамата мениджъри да се изправят един срещу друг във Висшата лига

Вашият браузър не поддържа iframes.

И дори ако Сити изглеждаше напълно разтърсен през по-голямата част от второто полувреме, дори и да имаха късмета да се измъкнат с равенство, само глупак би заложил срещу това Гуардиола да излезе като господар от всичко, което той изследва отново, когато нашата пролет започне да кърви в лятото.

„Какъвто и да е резултатът“, каза Клоп преди мача, „не мисля, че някой трябва да отваря бутилките шампанско.“

Резултатът го оправда. Нека оставим шампанското за онези, които имаха късмета да видят това, което ние видяхме в неделя, и да го пазим като скъп спомен.

Когато бяха публикувани таблиците на екипите, час преди началото, те подчертаха размера на задачата пред Ливърпул. Сити бяха в пълен състав.

Ливърпул все още изглеждаше малко разтегнат. Някои от техните по-млади играчи се представиха като суперхора през последните седмици, но в Мърсисайд имаше опасения, че срещу отбора на Гуардиола магията може да бъде развалена.

Салах беше на пейката. Той не беше счетен за достатъчно годен, за да започне след последните си проблеми с контузията. Анди Робъртсън също бе на пейката.

За помощ феновете на Ливърпул потърсиха убежище в паметта на това колко добре играят млади мъже като Конър Брадли, Джарел Куанса и Харви Елиът.

Луис Диас можеше да изведе домакините напред в началото на мача, но голът му беше отменен поради засада

Стоунс впоследствие изби ъглов удар от Де Бройне в отзад на мрежата, за да изведе Ман Сити с 1-0

И те също знаеха, че на Сити му беше трудно да спечели тук. Гуардиола никога не е водил отбор до победа на Анфийлд, когато е имало публика.

По един или друг начин Ливърпул под ръководството на Клоп намери начин да вземе плячката или част от нея. Този път залозите бяха толкова високи, колкото винаги.

Сити започна брилянтно. Минаха в мъгла. В миг на око: Родри до Де Бройне до Фил Фодън, който нахлува в наказателното поле, преди да бъде спрян от клинична намеса от Ван Дайк.

Минута по-късно Хааланд и Де Бройне се комбинираха, за да намерят Хулиан Алварес, чийто свиреп удар беше потушен от Кайомхин Келехер.

Still City се изсипа напред. Де Бройне беше хванат между топката за гол и центрирането, когато Алварес го намери в пространството в наказателното поле на Ливърпул.

De Bruyne ужили ръцете на Kelleher с нарастващ стремеж. Фодън направи така, че Джо Гомес да изглежда така, сякаш тича в мелач. Анфийлд беше освиркван, докато Сити доминираше притежанието на топката.

Когато Ливърпул оформи първата си атака, това беше чрез Брадли, който беше такова откровение, откакто влезе в дясно- обратно.

Брадли обърна Нейтън Ейк отвътре навън и след това центрира в полето от шест ярда, което молеше за последно докосване. Там нямаше кой да го осигури.

Пеп Гуардиола скръсти ръце и издуха бузи на страничната линия, докато Сити изглеждаше да задържи преднината си

След полувремето Едерсън изведе Дарвин Нунес в собственото си наказателно поле, наранявайки се в процеса

Манчестър Сити (3-2-4-1): Едерсън (Ортега 56'), Уокър, Стоунс, Аканджи, Аке, Родри, Де Бройне (Ковачич 69'), Силва, Фоден, Хааланд, Алварес (Доку 69')

Резерви: Диас, Гомес, Гвардиол, Нунес, Боб, Луис

Картии: Родри, Едерсон, Силва

Голове: Стоунс 23'

Мениджър: Пеп Гуардиола

Съдия: Майкъл Оливър

Посещаемост: 61 276

Сити нацели левия фланг на Ливърпул, където Гомес се бореше да държи Фодън под контрол и именно от едно от техните нахлувания там гостите поведоха в средата на полувремето със сет- парче направо от тренировъчното игрище.

Сити спечели корнер отляво, Де Бройне го насочи към близката греда, Аке изведе Алексис Мак Алистър от по този начин Стоунс се откъсна от Дарвин Нунес и прокара топката покрай Келехър от упор.

Ливърпул трябваше да изравни малко след половин час. Елиът се измъкна от дясната страна на Ливърпул и центрира прекрасно в наказателното поле на Сити, където Доминик Собошлай се издигна непокрит и срещна на осем ярда. Публиката притихна в очакване, но халфът на Унгария стрелна високо над гредата.

Мачът не можа да си поеме дъх. Беше неистово. Беше хипнотизиращо. Седем минути преди полувремето се получи сблъсък на титаните. Хааланд беше изигран само с Ван Дайк между него и Келехер. Хааланд го пое, като се въртеше ту в едната, ту в другата посока, но Ван Дайк остана достатъчно близо до него, така че ударът на Хааланд, когато дойде, нямаше сила и Келехер го спаси удобно.

Ливърпул пропусна половин шансове. Брадли извади топката в квадрат, когато можеше да стреля, Луис Диас спаси от Едерсон, Собошлай стреля точно встрани и изглеждаше, че липсата на безпощадност на домакините може да им коства.

Това се промени две минути след полувремето, когато Аке остави престъпно къс заден пас, Нунес стигна до него първи и беше изритан във въздуха от Едерсън, докато се втурваше да се опитва да го изчисти. Ливърпул искаше червен картон. Майкъл Оливър показа на Едерсън жълто.

Бразилецът изглеждаше с контузия на бедрото си в предизвикателството и впоследствие беше изваден

Mac Алистър се засили, за да изпълни произтичащата дузпа и заби топката в левия ъгъл на вратата

Фил Фодън почти отбеляза странен уинър, като Каоимхин Келехер удари топката в челото му, преди да продължи да отбива в напречната греда

Салах беше на пейката, така че Мак Алистър се засили, за да го поеме. Ако някой се тревожи за нервите на Мак Алистър, не е трябвало да го прави. Той разби дузпата високо отдясно на Едерсън. Вратарят нямаше шанс.

Едерсон се беше контузил, когато изтри Нунес и пет минути по-късно той седна в наказателното поле на Сити и сигнализира, че той трябваше да излезе. До този момент хорът от Анфийлд беше с пълен глас. Те пееха за „Stevie Heighway on the wing“ и окуражаваха с рев. Едерсон беше заменен от Стефан Ортега.

Сити се събра. Де Бройне игра във Фодън, който се опита да пробие топката под Келехер. Келехър го блокира. Тогава Ливърпул се счупи. Бернардо Силва се опита да удари Диас, но не можа да се приближи достатъчно. Диас напредна. Той игра едно-две с Нунес и беше чист, но топката му избяга.

Темпото на играта беше абсурдно. Темпото беше безмилостно интензивно. Салах влезе от пейката. Веднага той пусна пас с диамантен край през сърцето на защитата на Сити към Диас. Диас беше един срещу един с Ортега. Той удари удара си безнадеждно встрани. Минута по-късно Диас отново беше чист. Този път той забави удара си и топката бе извадена от пръста на крака му. Анфийлд се залюля в неверие.

Ерлинг Хааланд се заплете с Джо Гомес, когато нравът се разпали в края на мача

Мохамед Салах също дойде след него отсъствието му поради контузия и се сблъска с Бернардо Силва

Борбата за титлата вече е добре и наистина отворена, като Арсенал води пред Ливърпул по голова разлика, докато Сити изостава с една точка от двата клуба

Двадесет минути преди края Гуардиола извади Де Бройне. Де Бройне се ръкува с него и след това му протестира, сочейки към терена, сякаш е видял недостатък, който не е бил адресиран. Де Бройне продължи да изтъква позицията си с един от асистентите на мениджъра.

Нунес бе спасил удар от упор от Ортега. Келехер се хвърли при центриране на Аке и неволно прати топката право към Фодън. Той се отби в ръката му и се отби в горната част на гредата в Коп. Когато Нунес беше заменен, той си тръгна, поклащайки глава. Никой не искаше да напусне този мач.

Две минути преди края резервата Джереми Доку нахлу отляво и стреля покрай Келехер. Времето спря. Топката се претърколи в подножието на гредата и отскочи право обратно в ръцете на Келехър. Няколко секунди по-късно Салах нахлу отдясно на Ливърпул, спасявайки Ортега.

Имаше осем минути добавено време. Имаше още шансове, но никой не можеше да наложи победителя. Още веднъж, така беше по-добре.